Wymiana klasy 3B z Włochami

Na przełomie lutego i marca  2024 roku uczniowie klasy 3B wyjechali na wymianę kulturowo-językową do Katanii. Grupą 29 uczniów opiekowali się pani prof. Anna Rajkowska oraz pan prof. Michelle Novello.

W niedzielę 25 lutego już o 10.00 byliśmy na miejscu. Na lotnisku zostaliśmy odebrani przez naszych włoskich korespondentów i spędziliśmy cały dzień na zapoznaniu się z włoskimi rodzinami.

Następnego dnia rano udaliśmy się do szkoły, w której na co dzień uczą się nasi Włosi. W auli uczniowie zaprezentowali nam filmy ukazujące piękno Sycylii oraz opowiedzieli o legendach dotyczących wyspy. Następnie poszliśmy na spacer wokół szkoły oraz weszliśmy do środka, aby zobaczyć sale lekcyjne. Włosi również przygotowali dla nas słodki poczęstunek.

We wtorek rano pojechaliśmy autokarem do Syrakuz, gdzie zwiedziliśmy park ze starożytnym teatrem greckim, jaskiniami i innymi zabytkami z czasów rzymskich. Z Syrakuz pojechaliśmy do Ortigii, tam wspólnie zobaczyliśmy najpiękniejsze budynki miasta oraz weszliśmy do Katedry Narodzenia Matki Bożej. Mieliśmy też możliwość zobaczyć starożytne pralnie.

Środa była przeznaczona na zwiedzanie centrum Katanii. Zobaczyliśmy amfiteatr rzymski, weszliśmy do Bazyliki Katedralnej Świętej Agaty, a zwiedzanie zakończyliśmy pod zamkiem Castello Ursino. Później rozdzieliliśmy się i spotkaliśmy dopiero następnego dnia rano.

W czwartek rano wyruszyliśmy na Etnę. Dzięki pięknemu słońcu zwiedzanie było jeszcze przyjemniejsze niż się tego spodziewaliśmy. W wolnym czasie mogliśmy kupić w schronisku pamiątki, zjeść lub wypić coś ciepłego. Następnie pojechaliśmy do Taorminy, która wszystkich zauroczyła. Na początku wspólnie weszliśmy do Teatro Antico, gdzie przewodniczka opowiedziała nam o jego historii.

W piątek każdy dojechał do Aci Castello oddalonego od Katanii o około 10 kilometrów, gdzie najpierw udaliśmy się do urzędu na spotkanie z władzami miasteczka. Następnie zwiedziliśmy ruiny zamku, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne morze. Po zejściu z zamku spacerem wzdłuż morza doszliśmy do Aci Trezza, by zobaczyć łódki robione przez tamtejszych szkutników. Wieczorem udaliśmy się na wspólne ucztowanie do pizzerii.

Sobota była naszym ostatnim dniem pobytu na Sycylii, dlatego spotkaliśmy się w centrum Katanii i poszliśmy kupić pamiątki. Potem rozdzieliliśmy się i każdy spędził wieczór osobno w dobrym towarzystwie włoskich przyjaciół.

W niedzielę o 7:30 wyruszyliśmy do Polski. Ta wymiana była niezwykle cennym doświadczeniem językowym, ponieważ z Włochami musieliśmy porozumiewać się i po włosku, i po angielsku, oraz kulturowym, bo pomogła nam zasmakować włoskiej kultury na żywo, nie z książek czy filmów.

Natalia Bilińska, kl. 3B