Warsztaty kulturowo-językowe w Wielkiej Brytanii (listopad 2023 r.)

W ostatnim tygodniu listopada uczniowie klas 2a, 2c, 2d, 2e, 1c i 1f wybrali się do miasteczka Barnstaple w hrabstwie Devon w Wielkiej Brytanii na warsztaty kulturowo-językowe, aby rozwijać i doskonalić swoje umiejętności językowe oraz posmakować wszystkiego, co jest kwintesencją Anglii – kultury, zapierających dech w piersiach krajobrazów, herbaty i lokalnych specjałów kulinarnych.

Nasza podróż rozpoczęła wczesnym rankiem w niedzielę 27 listopada na lotnisku Warszawa Modlin. Od początku pogoda nam sprzyjała – dolecieliśmy szybciej niż było to planowane i z Londynu ruszyliśmy na południe Anglii, po drodze zatrzymując się w Stonehenge, gdzie podziwialiśmy kamienne formacje z epok neolitu i brązu oraz Salisbury, gdzie zwiedzaliśmy gotycką  katedrę z XIII wieku.

Wieczorem dotarliśmy do Barnstaple i poznaliśmy naszych angielskich gospodarzy, z których gościnności korzystaliśmy przez kolejne siedem dni.

Wraz z początkiem nowego tygodnia rozpoczęliśmy zajęcia w szkole językowej, które odbywały się regularnie przez cały tydzień i były zwieńczone wspólnym projektem, zaprezentowanym na zakończenie naszej angielskiej przygody.

Ale po kolei… Pierwszego dnia poznaliśmy nasze nauczycielki, zapoznaliśmy się z planem dnia, po czym wyruszyliśmy na spacer po miasteczku wraz z przewodniczką, która w ciekawy sposób przedstawiła nam historię miasta portowego, jakim jest Barnstaple.

W kolejnych dniach na zajęciach szkolnych uczyliśmy się o lokalnych zabytkach i ich znaczeniu, a po południu wybieraliśmy się na wycieczki krajoznawcze, poznając uroki hrabstwa Devon i piękne krajobrazy wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Przez cały nasz pobyt pogoda była doskonała, więc wycieczki do malowniczych miasteczek, takich jak jak Clovelly, dawały nam dużo radości i pozwalały cieszyć oczy niepowtarzalnymi widokami klifów i wybrzeża Anglii. Odwiedziliśmy również Tintagel, miejsce znane z ruin zamku, zgodnie z legendą należącego do króla Artura oraz niewielkie miasteczka Woolacombe i Ilfracombe, gdzie spacerowaliśmy po plaży, skosztowaliśmy rewelacyjnych angielskich fish&chips w lokalnym barze i zrobiliśmy sobie piękne zdjęcia na tle bezkresnego oceanu. Kolejne miejsca na naszej mapie podróży to Lynton & Lynmouth, dwa urocze miasteczka położone nad Oceanem Atlantyckim z interesującą średniowieczną i wiktoriańską architekturą i pięknymi klifowymi krajobrazami. W naszym miasteczku Barnstaple mieliśmy też okazję zobaczyć iluminację świąteczną 30 listopada i wzięliśmy udział w lokalnym festynie inaugurującym sezon świąteczny – na ulicach była moc kramów z pysznym jedzeniem, muzyka i tłumy mieszkańców, a miasto rozświetlały miliony lampek. Świąteczna atmosfera udzieliła się nam wszystkim.

Miło spędzony czas szybko upłynął. Ledwo przyjechaliśmy, a już trzeba było się pożegnać… Podsumowaliśmy nasze zajęcia szkolne prezentacją projektów i zostaliśmy uhonorowani certyfikatami potwierdzającymi nasz udział w kursie językowym. W niedzielny poranek  pożegnaliśmy się z gospodarzami i wyruszyliśmy w drogę na lotnisko. Lądowanie na lotnisku Warszawa Modlin oznaczało koniec niesamowitej wyprawy do Wielkiej Brytanii, która z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długo!