3a w muzeum POLIN (czerwiec 2023 r.)

19 czerwca 2023 r. klasa 3a udała się z wychowawczynią, panią Ewą Jędrzejowską-Marmaj, na wycieczkę związaną z omawianym na języku polskim dwudziestoleciem międzywojennym na temat Trudny wiek XX.

Zaczęliśmy od spaceru po warszawskim Muranowie – dzielnicy, na terenie której, podczas niemieckiej okupacji, znajdowało się getto. Obejrzeliśmy m.in Umschlagplatz, Pomnik Bohaterów Getta oraz bunkier Anielewicza.

Następnie udaliśmy się do muzeum POLIN na lekcję, w trakcie której pani przewodniczka przybliżyła nam sytuację Żydów polskich w burzliwym wieku XX . Dowiedzieliśmy się o ich częściowej asymilacji, żydowskich poetach, np. Julianie Tuwimie, Wielkiej Synagodze, a także o początkach antysemityzmu, jego rozwoju w dwudziestoleciu międzywojennym i późniejszym wpływie na wydarzenia z czasów drugiej wojny światowej, czy nawet z okresu komunizmu w Polsce.

Po przejściu wystawy stałej, postanowiliśmy poszerzyć swoją wiedzę o powstaniu w getcie warszawskim. W tym celu zwiedziliśmy wystawę czasową, zatytułowaną Wokół nas morze ognia. Tytuł ten odnosi się do relacji świadków wydarzeń z wiosny 1943 roku, które mogliśmy tam usłyszeć, przeczytać, a także zobaczyć (eksponowane były zdjęcia Warszawy podczas powstania).

Wycieczka ta była cennym doświadczeniem – pozwoliła pogłębić nam wiedzę na temat sytuacji polskich Żydów w wieku XX. Mogliśmy też zobaczyć miejsca historyczne, miejsca ludzkiej tragedii i zagłady, które obecnie wtopiły się w nowoczesny, miejski krajobraz, obok których przechodzimy często obojętnie, niewiele wiedząc o ich przeszłości.

Opracowanie: Zofia Dąbrowska, kl. 3a