RÓŻNE OBLICZA PICASSA – LEKCJA W MUZEUM NARODOWYM (GRUDZIEŃ 2023 R)

15 grudnia 2023r., klasa IVa, wraz ze swoją polonistką, panią Ewą Jędrzejowską – Marmaj, wybrała się na lekcję muzealną do Muzeum Narodowego w Warszawie na temat RÓŻNE OBLICZA PICASSA.

Mieliśmy okazję podziwiać sztukę, bez wątpienia jednego z najbardziej znanych artystów XX wieku. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia artysty oraz przybliżone zostały nam informacje na temat stylów, jakie stosował, tworząc swoje dzieła, w czym szukał inspiracji (postacie mitologiczne, aktualne wydarzenia historyczne).
Lekcja została przeprowadzona w niezwykle ciekawy sposób. Mieliśmy szansę zadawać pytania oraz poćwiczyć opisy obrazów, które stały się kanwą dzieł Picassa. W ten sposób praktycznie budowaliśmy wypowiedzi, które mogą zaowocować na maturze ustnej
z języka polskiego.
Nasze zadanie polegało na znalezieniu na wystawie obrazów autora Panien z Awinionu, które powstały na podstawie dzieł innych artystów z różnych epok i opowiedzieć nasze przemyślenia na temat podobieństw i różnic w sposobie przedstawiania postaci. Pod koniec zajęć, sami wcieliliśmy się w artystów i rysowaliśmy portrety, w charakterystycznej konwencji kubistycznej. Wychodząc z galerii, podziwialiśmy też prace ceramiczne, będące niezwykłym świadectwem innowacyjności i pasji Picassa.
Po lekcji przeszliśmy do Galerii Sztuki XIX wieku. Tam, postanowiliśmy zobaczyć w oryginale niektóre dzieła, znane dotychczas z podręczników do języka polskiego, a związane głównie z epoką Młodej Polski. Podziwialiśmy więc prace najwybitniejszych polskich artystów tego okresu, m.in Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Józefa Chełmońskiego, Jana Matejki i Józefa Mehoffera. Dłużej zatrzymywaliśmy się przy płótnach, które stały się scenerią w filmie Chłopi, walczącego o nominację do Oskara, a który mieliśmy okazję wcześniej wspólnie obejrzeć w kinie.
Dziełom polskim towarzyszyły też prace twórców zagranicznych, co pozwoliło nam zauważyć związki z malarstwem, powstającym w tym samym czasie, w różnych zakątkach Europy.
Pobyt w galerii sztuki poszerzył niewątpliwie naszą wiedzę na temat twórczości artystycznej wybitnych twórców XIX i XX wieku, co prawdopodobnie będziemy mogli wykorzystać na egzaminie maturalnym.

Opracowanie: Kaja Szczypior kl.IVa