Spacer 3a śladami Lalki (listopad 2022 r.)

15 listopada klasa 3a, w związku z omawianiem na języku polskim powieści topograficznej pt. Lalka Bolesława Prusa, wybrała się na spacer jej śladami. Wycieczka miała na celu pokazanie, z fotograficzną wręcz dokładnością, miasta, z jego kościołami, pomnikami i ulicami. Oczywiście na trasie nie mogło zabraknąć usytuowania mieszkania, i sklepu Stanisława Wokulskiego oraz oficyny, zajmowanej przez Ignacego Rzeckiego. Ważnym przystankiem był też pomnik Bolesława Prusa, spoglądającego w kierunku Hotelu Europejskiego, w którym Wokulski wydał przyjęcie z okazji otwarcia swojego nowego sklepu.

Przewodnikami byli uczniowie, i to oni prowadzili nas przez Krakowskie Przedmieście, od pomnika Mikołaja Kopernika, opowiadając i cytując odpowiednie fragmenty z utworu pisarza, aż na Plac Zamkowy.

Po takiej wycieczce, nikt z nas już nie ma wątpliwości, że w swojej powieści, Bolesław Prus, na zawsze, utrwalił obraz stolicy końca lat siedemdziesiątych XIX wieku.

Opracowanie: Zuzanna Bała, kl. 3a