IV Edycja Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania (08.11.2017 r.)

8 listopada 2017 roku świętowaliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Tego dnia uczniowie utrwalali wiedzę na temat zdrowego żywienia, technik niskokalorycznego sporządzania potraw i produktów z upraw ekologicznych.

W małej sali gimnastycznej pojawiło się dziewiętnaście stanowisk-straganów, na których uczniowie poszczególnych klas prezentowali i sprzedawali przygotowane przez siebie potrawy. Wśród wielu smakołyków można tam było znaleźć na przykład ciasteczka owsiane, brownie z fasoli, smoothie warzywne lub owocowe czy przepyszne gofry z dyni. Godne polecenia były również soki owocowe oraz sałatki i surówki. Niektóre potrawy były nawet sporządzane na miejscu i ciepłe trafiały do kupujących. Uczniowie bardzo zadbali o estetykę prezentowanych dań, by skusić potencjalnych konsumentów, a tym samym zebrać więcej pieniędzy i głosów podczas późniejszej oceny.

Uzupełnieniem Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania były wykłady o zdrowym odżywianiu prowadzone przez Panią Aleksandrę Sawicką, pracowniczkę Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego m.st. Warszawy. Prelegentka wyjaśniła nam wiele kwestii dotyczących tej problematyki i zależności pomiędzy żywieniem a zdrowiem człowieka.

Na godzinę przed zakończeniem jarmarku specjalne jury oceniało poszczególne stoiska. W skład jury weszli uczniowie: Hanna Morawska, Zuzanna Pstrągowska i Jacek Urbanowski. Pod uwagę wzięto między innymi następujące kryteria: zróżnicowanie menu, prezentacja potraw oraz suma pieniędzy zebranych przez daną klasę.

Nasz jarmark cieszył się dużym zainteresowaniem i powodzeniem już od godziny 8.00. Gwar w sali był niemal nie do opanowania. Ciszej robiło się tylko podczas lekcji, lecz kiedy zabrzmiał dzwonek na przerwę, sala na nowo wypełniała się uczniami. W trakcie ostatniej przerwy wiktuały jarmarczne zostały przecenione, gdyż była to ostatnia okazja na ich zakup. Zaraz potem nastąpiło liczenie zebranych pieniędzy. Największą kwotę, tj. 437, 50 zł, uzbierała klasa II E. Wszystkie klasy zebrały łącznie 2.357,11 zł. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup aparatu słuchowego dla potrzebującego dziecka.

Opracowała: Zuzanna Pstrągowska, klasa IB