WYCIECZKA 2C DO SZWAJCARII

W drugim tygodniu kwietnia 2024 roku klasa 2c pojechała do Szwajcarii na wycieczkę edukacyjną. Opiekowali się nami p.prof. Kinga Szkurłat, Łukasz Wojciechowski i Michał Zarzycki. Podróż zaczęliśmy we wtorkowe popołudnie 9 kwietnia 2024 roku pod Teatrem Dramatycznym. W Warszawie temperatura była wysoka, ale my musieliśmy być przygotowani na chłodniejszy klimat Szwajcarii.

Po 11:00 w środę dojechaliśmy do Berna, gdzie o 12:00 zaczęliśmy zwiedzanie miasta z przewodniczką. Zobaczyliśmy m.in. niedźwiedzie, które są symbolem kantonu. Po przejściu przez most nad rzeką Aare spacerowaliśmy po uliczkach starego miasta. Pobyt w Bernie zakończyliśmy wizytą w muzeum – domu Alberta Einsteina. Tego dnia czekała już na nas tylko obiadokolacja i przejazd do hotelu we Francji.

W czwartek rano po śniadaniu wyjechaliśmy do Genewy. Z autokaru oglądaliśmy siedziby wielu międzynarodowych organizacji. Podczas spaceru zobaczyliśmy dalszą część miasta i fontannę Jet d’Eua na Jeziorze Genewskim. W drugiej części dnia byliśmy w Instytucie CERN. Dowiedzieliśmy się więcej o CCC (CERN Control Centre) i detektorze ALICE. W piątek ponownie odwiedziliśmy CERN. Zwiedzaliśmy interaktywną wystawę i braliśmy udział w zajęciach w laboratorium, podczas których budowaliśmy własną komorę Wilsona. Do jej zbudowania był potrzebny suchy lód, alkohol izopropylowy, czarna metalowa płyta i pudełko z filcem na dnie. Po ok. 10 min zobaczyliśmy tory cząstek przenikające przez komorę.

Po udanej wizycie w Instytucie CERN wyruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy. Dojechaliśmy z powrotem pod Teatr Dramatyczny ok. 11:00 w sobotę. Wycieczka była dla nas wspaniałym doświadczeniem, podczas którego dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy.