Działalność samorządu szkolnego 2020/2021 – pierwszy semestr

Nasz Samorząd Uczniowski rozpoczął swoją działalność 16 października 2020 roku, gdy Michał Byczy wygrał w wyborach przeprowadzonych drogą internetową. Już od początku naszego funkcjonowania chcieliśmy prężnie działać, jednak zamknięcie szkół ,spowodowane pandemią, pokrzyżowało nam plany. Swoją działalność przenieśliśmy do Internetu. Utworzyliśmy konto samorządowe na Instagramie (samorzaddabrowski37lo), na którym są umieszczane wszelkie informacje o naszej szkole, przeprowadzanych akcjach, świętach, wydarzeniach oraz naszej działalności.

12 listopada 2020 roku rozpoczęliśmy projekt związany z Grupą Wsparcia dla uczniów naszej szkoły. Organ ten ma na celu pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów szkolnych oraz tych niezwiązanych z lekcjami. Grupa Wsparcia, po starannych przygotowaniach oraz konsultacjach z Dyrekcją i Panią Psycholog, oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 22 lutego 2021 roku. Projekt jest prowadzony przez uczniów naszego Liceum, ale nad wszystkim czuwa szkolna Pani Psycholog – Sylwia Glura.

13 listopada 2020 roku odbył się coroczny festiwal filmowy „Fresh Form Film Festival”, który po wielu latach wpisał się w tradycję naszej szkoły. Wydarzenie zazwyczaj odbywa się w marcu, jednak kwarantanna uniemożliwiła przeprowadzenie festiwalu w tamtym czasie. FFFF został przeprowadzony na Facebooku – w formie on-line i cieszył się ogromnym zainteresowaniem – obejrzało go ponad dwa tysiące osób!

W połowie listopada 2020 roku postanowiliśmy przeprowadzić ankietę na temat nauczania zdalnego w Liceum im. Jarosława Dąbrowskiego. Uczniowie wysoko ocenili lekcje prowadzone w naszej szkole, a wszelkie uwagi dotyczące ich prowadzenia skonsultowaliśmy z Dyrekcją oraz Radą Pedagogiczną. Ankieta i wyciągnięte z niej wnioski pozwoliły na jeszcze większe podwyższenie jakości lekcji prowadzonych na platformie Classroom.

Co roku, 13 listopada w naszej szkole odbywa się Święto Patrona Szkoły. W tym roku uroczystość odbyła się w formie online. W organizacji tego Święta pomagała nam Pani Profesor Kniaziołucka – nauczycielka historii oraz WOS-u. 20 listopada został przeprowadzony konkurs wiedzy o historii szkoły i życiu patrona oraz konkurs plastyczny „Dąbrowszczaki zdalnie”. Wyniki konkursów są dostępne na naszym Instagramie. Święto cieszyło się dużo popularnością wśród uczniów szkoły i pozwoliło im jeszcze lepiej poznać naszego patrona, Jarosława Dąbrowskiego.

Kolejnym pomysłem, który zrealizował nasz Samorząd Uczniowski, było wzięcie udziału w Szlachetnej Paczce. Dzięki zbiórce przeprowadzonej wśród klas oraz wsparciu, które otrzymaliśmy od nauczycieli, rodzina otrzymała najpotrzebniejsze rzeczy, żywność, kosmetyki, ubrania oraz sprzęt AGD. Więcej informacji o zbiórce możecie przeczytać na stronie szkoły – Szlachetnej Paczce poświęcony jest oddzielny artykuł.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia – 22 grudnia 2020 roku odbyły się wirtualne wigilie klasowe, z których zdjęcia również możecie obejrzeć na naszym Instagramie. Nie było tak jak co roku – nie spotkaliśmy się na żywo, ale krótka rozmowa i wspólne kolędowanie pomogło nam poczuć cudowną magię Świąt Bożego Narodzenia.  Zamiast tradycyjnego kolędowania, które co roku ma miejsce w naszej szkole, wybrani uczniowie wykazali się swoimi umiejętnościami i zaśpiewali piękne kolędy on line. Nagranie dostępne jest na stronie Samorządu na Facebooku.

Pomimo nauczania zdalnego postanowiliśmy przeprowadzić w naszym liceum pocztę walentynkową. Uczniowie kilka dni przed Walentynkami mogli wysyłać anonimowe wiadomości, które 14 lutego rozesłaliśmy na konta mailowe uczniów. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym powodzeniem, otrzymaliśmy blisko 300 wiadomości!

W tym roku szkolnym planujemy zrealizować jeszcze wiele innych wydarzeń. Miejmy nadzieję, że chociaż część z nich odbędzie się stacjonarnie, w szkole.

Opracowanie: Samorząd szkolny 2020/2021