Wycieczka szlakiem „Lalki” B. Prusa

W dniu 26.02.2024r. klasa II B wybrała się z przewodnikiem, pod opieką pani prof. Joanny Kołodziejczyk, na wycieczkę po Warszawie – szklakiem bohaterów „Lalki” B. Prusa.

Dużym zaskoczeniem był dla nas fakt, że Stanisław Wokulski- główny bohater tej powieści, mieszkał w bliskim sąsiedztwie naszej szkoły,choć kto przeczytał „Lalkę” zauważył, że Wokulski widział przez okno pomnik Kopernika…

W pobliskim kościele św. Krzyża baronowa Krzeszowska zamówiła msze św. za duszę córeczki i o nawrócenie męża. W kościele karmelitów na Krakowskim Przedmieściu, do którego lubiła przychodzić arystokracja, Wokulski brał udział w kweście wielkanocnej, został niemiło potraktowany przez Izabelę i po raz pierwszy zobaczył Mariannę oraz panią Stawską z córeczką Helunią.

Tam, gdzie dziś mieści się księgarnia Prusa, mieszkał Ignacy Rzecki, co upamiętnia wmurowana tablica. Pokój Rzeckiego jest odtworzony w recepcji hoteliku nad księgarnią, a zaglądając przez jej wystawy możemy sobie wyobrazić drugi sklep Wokulskiego.

Na ulicy Miodowej mieściły się sądy, dziś jest to gmach jednego z ministerstw. Byliśmy tam- właśnie w tym miejscu odbywała się licytacja kamienicy Łęckich. Niedaleko od tego miejsca mieści się ufundowany przez Sobieskiego kościół Przemienienia Pańskiego, w którym baronowa Krzeszowska modliła się, żeby kamienicę wylicytowano za 60 tys. rubli, a pan Łęcki z kolei zanosił modły, żeby sprzedał ją za 120 tys.

Na Podwalu znajdował się pierwszy sklep Minclów, w którym praktykował w młodości pan Rzecki, mieszkając niedaleko- z ciotką Zuzanną i ojcem – na Starówce.

W Teatrze na dzisiejszym placu Teatralnym Wokulski po raz pierwszy zobaczył pannę Izabelę, a z wieży ówczesnego ratusza, który znajdował się naprzeciwko teatru, miał we śnie Rzeckiego skoczyć za ukochaną…

Te i wiele innych miejsc i ciekawostek z życia bohaterów „Lalki” i samego Bolesława Prusa- czyli Aleksandra Głowackiego, poznaliśmy zwiedzając tego dnia Warszawę.

Na lekcjach mamy powtarzane, że to najlepsza polska powieść wszech czasów, a wycieczka uzmysłowiła nam też, jak bardzo Prus kochał i znał Warszawę.

Klasa II B