Canaletto tkwi w szczegółach – klasa 1a podczas gry miejskiej (październik 2021 r.)

We wtorek, 26 października 2021 r., klasa 1a pod opieką pani prof. Agnieszki Korony-Ignatowicz wzięła udział w grze miejskiej pt.: „Canaletto tkwi w szczegółach”. Gra była częścią projektu edukacyjnego opracowanego przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Celem projektu było przybliżenie warszawskim uczniom czasów stanisławowskich oraz uwrażliwienie na zabytki Warszawy, które z tych czasów się wywodzą.

Plan imprezy:

9.30 – spotkanie przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Św. Józefa, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54.
9.40 – 10.00 – zapoznanie uczestników z zasadami gry, rozdanie sprzętu.
10.00 – rozgrywka.
12.00 – koniec gry w terenie.
12.00 – 12.30 – czas na dotarcie uczestników na finał gry, zdanie sprzętu.
12.30 – 13.00 – podsumowanie, prezentacja zdjęć, ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród.

Nasza klasa została podzielona na kilkuosobowe grupy. Wyposażeni w tablety przystąpiliśmy do gry. Po dotarciu do punktów zaznaczonych na mapie w tablecie pytania stawały się aktywne i można było rozpocząć zadanie. Na tablecie widoczna była punktacja oraz czas do zakończenia gry.

Wyzwania były różne, m.in. polegały na znalezieniu noclegu dla szlachcica, który przyjechał na sejm, odśpiewaniu fragmentu opery albo odtworzeniu obrazu Canaletta w przestrzeni współczesnej Warszawy. Około trzech godzin spędziliśmy więc w okolicach Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia i inaczej spojrzeliśmy na pozornie znaną przestrzeń.

Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę książkę o Canaletcie oraz pięknie wydaną grę karcianą na temat czasów stanisławowskich.

Z projektu można korzystać także po wejściu na stronę https://um.warszawa.pl/waw/zabytki/programy-edukacyjne.