Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (listopad 2021 r.)

8 listopada 2021 w naszym liceum Klub Ośmiu – Młodzieżowy Wolontariat, zorganizował siódmą już edycję Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Każda klasa miała za zadanie wybrać kraj, przygotować typowe dla niego potrawy, w tym jedno wegańskie i jedno bezglutenowe, i wystawić na sprzedaż na przygotowanych specjalnie stoiskach. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na bardzo szlachetny cel – pomoc dla wymagającej stałej rehabilitacji 33-letniej Gosi dotkniętej zespołem Downa i chorobami współistniejącymi.

Wszystkie klasy wywiązały się ze swoich obowiązków i przygotowały bardzo ładne stoiska, a przy sprzedaży potraw zadbały o środowisko – używano tylko ekologicznych opakowań, zastawy i sztućców. Przy niektórych stały osoby przebrane w ludowe stroje wybranych państw. Pojawiły się też maskotki w ludowych strojach. Uczniowie przygotowali bardzo smaczne potrawy z różnych państw. Poza klasycznymi wyborami, takimi jak Grecja czy Francja, były też mniej oczywiste, jak na przykład Gruzja czy Wyspy Zielonego Przylądka. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w obsługę swoich klientów i można było odnieść wrażenie, że to nie szkoła, ale profesjonalne targi gastronomii. Konkurs na najbardziej atrakcyjne stoisko wygrali uczniowie klasy 3bp – gratulujemy!

Pierwsze i drugie klasy uczestniczyły w wykładzie na temat zdrowego żywienia, przeprowadzonym przez studentkę dietetyki WUM – panią Małgorzatę Cabaj. Podzieliła się ona swoją ogromną wiedzą i wskazówkami na temat zdrowego odżywiania. Aby przestrzegać zasadami bezpieczeństwa w związku z trwającą pandemią COVID-19, uczniowie klas trzecich nie wzięli udziału w wykładzie.

To był wspaniały dzień. Dzięki tak dużemu zaangażowaniu społeczności szkolnej udało się zebrać ponad 3 tysiące złotych. Dziękujemy wszystkim za znakomitą współpracę. Do zobaczenia za rok!

Opracowanie: Mateusz Osuch (kl. 1a) oraz Joanna Cieciera (kl. 1a) i Magdalena Staszak (kl. 1e)