Klasa humanistyczna 3a w Stawisku (kwiecień 2023 r.)

25 kwietnia 2023 roku klasa 3a wraz z wychowawczynią, panią prof. Ewą Jędrzejowską-Marmaj, udała się na wycieczkę do Podkowy Leśnej, do Stawiska, czyli domu Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów, w którym obecnie znajduje się muzeum autora „Panien z Wilka”.

Przez ponad 50 lat miejsce to było nie tylko mieszkaniem rodziny poety i pisarza, ale również ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Często bywali tam m.in. członkowie grupy poetyckiej Skamander oraz inni znamienici literaci – Krzysztof Kamil Baczyński i Jerzy Andrzejewski.

W Stawisku uczestniczyliśmy w lekcji na temat „Jarosław Iwaszkiewicz i grupa poetycka Skamander”, poprowadzonej przez profesora Roberta Papieskiego – badacza twórczości pisarza, podczas której poznaliśmy wiele szczegółów z życia Iwaszkiewicza i jego relacji ze skamandrytami oraz niezwykle interesujący wątek Stawiska w czasie II wojny światowej.

Po wykładzie przyszedł czas na zwiedzanie Muzeum, którego ogromnym atutem jest jego autentyczność. Wnętrza zachowały swój pierwotny charakter, dzięki czemu wydaje się, jakby Gospodarze byli tylko chwilowo nieobecni. Dom jest przepięknie umeblowany, a spędzenie w nim czasu było dla nas wielką przyjemnością. Poza salonem i sypialnią Iwaszkiewiczów niezwykły okazał się gabinet, z wielkim biurkiem, którego pisarzowi zazdrościł sam Karol Szymanowski. W owym gabinecie, w którym zachowało się wiele pamiątek z podróży pisarza oraz jego bardzo bogaty księgozbiór, osobliwością jest żyrandol, którego jedyny egzemplarz, wykonany przez Karola Stryjeńskiego na Międzynarodową Wystawę Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu w 1925 roku, Iwaszkiewicz otrzymał w prezencie.

Stawisko jest niezwykłym miejscem. Z wycieczki wróciliśmy szczęśliwi i bogatsi o wiedzę oraz doświadczenia, których nie można nigdzie poza nim znaleźć.

Opracowanie: Zuzanna Bała, klasa 3a