Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości (listopad 2018 r.)

9 listopada 2018 roku o godzinie 11:11 rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele w obecności Sztandaru Szkoły odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego i wysłuchali przemówienia Dyrektora Szkoły.

Klasa Ia przygotowała rekonstrukcję historyczną obrad w Sali Lustrzanej Pałacu w Wersalu, podczas których debatowano nad granicami wyzwolonej Rzeczypospolitej. Zadbano o każdy szczegół scenografii, kostiumów i charakteryzacji. W obradach, które toczyły się w językach francuskim, angielskim i niemieckim, wzięli udział: przewodniczący konferencji pokojowej – premier Republiki Francuskiej Georges Clemenceau, prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson, premier Królestwa Wielkiej Brytanii Lloyd George, premier Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Paderewski, delegat Rzeczypospolitej Polskiej Roman Dmowski, premier Italii Vittorio Orlando, przewodniczący komisji ds. Polski Jules Cambon oraz reprezentujący delegację niemiecką Ulrich von Brockdorff-Rantzau.

Po kilkunastominutowej relacji z Wersalu zebrani obejrzeli krótki film o Niepodległej. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Pierwszej Brygady.

Poniżej zdjęcia z uroczystości oraz galeria plakatów przygotowanych przez uczniów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Autorem zdjęć jest Jakub Ganowski z klasy 3c.