WARSZTATY W FAKTYCZNYM DOMU KULTURY – WOKÓŁ WESELA STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
(STYCZEŃ 2024R.)

30 stycznia 2024r., nasza klasa, 4a, w ramach lekcji języka polskiego z panią Ewą Jędrzejowską-Marmaj, odbyła zajęcia w Faktycznym Domu Kultury, mieszczącym się przy ul. Gałczyńskiego 12.

Tematem przewodnim spotkania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a na całość zajęć składały się trzy segmenty:

  • Omówienie Wesela, poprowadzone przez Pana Wojciecha Szota – dziennikarza i recenzenta książek, pracującego w Gazecie Wyborczej.
  • Opowieść o pracy z różnymi ludźmi, z różnych grup społecznych – w nawiązaniu do Wesela. Wyspiański rejestruje reportersko niemal nie tylko ich przywary, ale też marzenia.
    Tę część poprowadziła również dziennikarka – reportażystka Gazety Wyborczej Pani Zuzanna Bukłaha.
  • Jak zrobić podcast o Weselu? Prowadzącymi były założycielki „Torby Reportera”
    –autorki radiowych reportaży, Panie Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk.

Rozmawiałem na temat zajęć z moimi koleżankami i kolegami z klasy. Większość twierdzi, że choć temat dramatu Wyspiańskiego jest przeciętnie ciekawy dla osób w naszym wieku, to sposób poprowadzenia spotkania oraz, szczególnie, osobowości prowadzących, sprawiły, że zajęcia były naprawdę interesujące.
Najlepsze opinie słyszałem o trzecim segmencie, ,,Jak zrobić podcast o Weselu?”
Podcasty są czymś bliskim nam, nastolatkom, a możliwość poznania pracy prowadzących podcast ,,od kuchni”, była naprawdę wyjątkowa. Chociaż ostatecznie ciekawsza od teorii prowadzenia podcastu, okazała się być praktyczna możliwość usłyszenia swojej wypowiedzi, którą Panie prowadzące nam zapewniły, przynosząc profesjonalny mikrofon i słuchawki. Każdy miał okazję usłyszeć swój głos podczas ćwiczenia, w którym opowiadał o wybranym, ważnym dla niego, przedmiocie.
Najmniej zajmującym elementem zajęć, według większości młodzieży, okazało się być omówienie tekstu literackiego, o ile potrzeba takiego odświeżenia tematu była dla nas zrozumiała, to jednak problematyka lektury szkolnej jest atrakcyjna dla niewielkiej liczby uczniów liceum. Mimo to intrygująca osobowość Pana Szota, oraz jego pies, który skradł nasze serca, sprawiły, że nie uznajemy tego czasu za stracony.
Mnie natomiast najbardziej spodobał się poczęstunek podczas przerwy, ponieważ ciastka, które nam podano, były naprawdę smaczne, oraz segment Pani Zuzanny Bukłahy, która prowadziła z nami bardzo ciekawy dialog na temat komentarza społecznego, zawartego w Weselu.
Liczymy, że w przyszłości będziemy mieli jeszcze więcej okazji uczestniczyć w tego typu wydarzeniach, ponieważ zajęcia, w których wzięliśmy udział, zdecydowanie poszerzyły nasze rozumienie świata, a dodatkowo pozwoliły nam spojrzeć z innej perspektywy na temat dramatu młodopolskiego, który przedtem wydawał nam się znacznie mniej ciekawy.

Opracowanie: Jakub Mleczko kl.IVa