Klasa 4a – spotkanie z autorką biografii Haliny Poświatowskiej – Panią Mariolą Przyzwan (październik 2023 r.)

24 października 2023 roku klasa 4a miała niepowtarzalną okazję spotkania z Panią Mariolą Pryzwan, która opowiedziała nam o życiu i twórczości poetki miłości – Halinie Poświatowskiej.

Pani Mariola Pryzwan – nauczycielka, publicystka i autorka biografii Haliny Poświatowskiej pt. Haśka, zaraziła nas zamiłowaniem do poetki. Halina Poświatowska, mimo poważnej wady serca, kochała życie i chciała czerpać z niego pełnymi garściami. Ceniła naukę, przyjaźń i miłość i tymi wartościami się kierowała.

Po krótkim przedstawieniu autorki Opowieści dla przyjaciela – jedynego tekstu epickiego, który napisała, wspólnie z Panią Pryzwan, przeczytaliśmy i zinterpretowaliśmy wiersze poetki: Jestem Julią…, Ptaku mojego serca, Koniugacja oraz Halina Poświatowska to jest podobno człowiek…. Miłość i śmierć były zarówno głównymi tematami jej liryki, jak również zjawiskami, które otaczały Haśkę codziennie. Przepełnione energią i witalnością wiersze, na przestrzeni lat, zmieniały swój charakter na coraz chłodniejszy i poważniejszy.

Pracując w grupach, poznawaliśmy kolejne fakty i ciekawostki dotyczące tej niezwykłej kobiety. Zyskaliśmy również możliwość usłyszenia głosu poetki, oraz obejrzenia zdjęć, przedstawiających artystkę w różnych etapach jej krótkiego, lecz bardzo intensywnego życia.

Lekcja przeprowadzona przez Panią Mariolę Pryzwan, pozwoliła zagłębić się nam w biografię inspirującej i wyjątkowej poetki – Haliny Poświatowskiej. Było to niezwykłe doświadczenie,
które nas zafascynowało i wypełniło salę lekcyjną magiczną atmosferą poezji.

Opracowanie: Gabriela Cieślak, kl. 4a