Dąbro/dobro daje Ukrainie – Dzień ukraiński (marzec 2022 r.)

7 marca w naszej szkole odbył się „Dzień ukraiński” zorganizowany przez Agatę Hołdak, Kaję Smólską, Maję Rządkowską, Filipa Chmielewskiego i Aleksandra Płowieckiego, uczniów z klasy 2e, w ramach projektu pod nazwą „Dąbro/dobro daje Ukrainie” przygotowanego na lekcję ekonomii.

W małej sali gimnastycznej oraz na korytarzach klasy wystawiały stoiska z jedzeniem związanym z kulturą ukraińską. Uczniowie przygotowali zarówno tradycyjne dania, jak i ciastka w kolorze żółto-niebieskim. Wydarzenie to było też okazją dla uczniów, którzy zajmują się działalnością artystyczną, na dotarcie do większej liczby klientów z całej szkoły. Takich twórców znalazło się aż dziewięcioro. Przynieśli m.in. własne obrazy i samodzielnie wykonaną biżuterię.

Na kiermaszu znalazły się też torby materiałowe z napisem „Stand with Ukraine” zrobione przez klasę 2b, u klasy 3ep można było zamówić zaplatanie warkoczyków ze sztucznymi włosami w kolorach niebieskim i żółtym, a 1b zorganizowała wyprzedaż garażową, na której można było kupić wszystko – od ubrań przez książki do gadżetów.

O godzinie 12:45 została zorganizowana licytacja. Cała mała sala gimnastyczna była zapełniona uczniami i nauczycielami. Sprzedano m.in. model samolotu zrobiony przez ucznia z klasy 2a; obraz wykonany przez uczennice z 3b; zestawy biżuterii w promocyjnych cenach; wyroby z wosku pszczelego wykonane przez uczennice z klasy 1c.

Celem całego wydarzenia było przybliżenie uczniom naszej szkoły kultury i historii Ukrainy poprzez angażowanie ich w gotowanie tradycyjnego jedzenia oraz tworzenie dużej tablicy z informacjami na temat: historii, tradycji, obyczajów i ciekawostek.
Cały dochód ze sprzedaży został przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Udało nam się uzbierać 8174 zł.

Projekt prowadzony przez Agatę Hołdak zostanie odtworzony w innych szkołach w Warszawie, by w pomoc Ukainie włączyło się jak najwięcej osób. Relacja z przebiegu naszych kiermaszów jest prowadzona na instagramie projektu (@dobro_daje).