Piknik charytatywny

28 maja 2024 roku nasza szkoła została zaproszona do uczestniczenia w wydarzeniu charytatywnym organizowanym przez Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze na Białołęce „Podróż po Europie. Integracja i edukacja”.  Nie mogliśmy odmówić i 23 uczniów z naszej szkoły, z klas 2b i 3b, zebrało się, by pomóc w tym przedsięwzięciu. Stoisko przygotowaliśmy pod opieką pani prof. Anny Rajkowskiej, a na pikniku była z nami pani prof. Joanna Kołodziejczyk.

Ideą pikniku była podróż po wybranych pięciu krajach Unii Europejskiej: Włoszech, Francji, Danii, Holandii i Hiszpanii – dzięki stoiskom, które pozwalały uczestniczyć w konkursach wiedzy o kulturze tych krajów oraz zakosztować potraw regionalnych. Piknik miał pomóc w promowaniu wartości europejskich oraz, co najważniejsze, być dla pacjentów ośrodka miłą odskocznią od codzienności.

Nasi uczniowie byli odpowiedzialni za stoisko „Włochy” inspirowane filmem „Ojciec chrzestny”. Przygotowano plakaty z informacjami o włoskich potrawach i ciekawostkami o tym kraju oraz ściankę do zdjęć. Motywami włoskimi udekorowaliśmy stół. Pacjenci mogli stworzyć własne zakładki do książek nawiązujące do kultury Włoch oraz wziąć udział w grze w ruletkę i odpowiedzieć na pytania związane z włoską kulturą i językiem. Stoisko nie mogło się obyć bez kącika kulinarnego, w którym można było skosztować przepysznej włoskiej pizzy, bruschetty i słodkiej panna cotty – przygotowanych przez specjalnie zaproszonego warszawskiego szefa kuchni. Nasi uczniowie przygotowali również mały występ dla pacjentów – odtańczyli włoski taniec tarantella.

Najważniejszą wartością pikniku były zajęcia z osobami starszymi, często bardzo chorymi, niepełnosprawnymi, którymi opiekowali się uczniowie z naszej szkoły oraz innych warszawskich placówek.

Opracowanie: Amelia Zawalska i Weronika Ogrodowczyk – kl. 2b