Dzień prawa

PRAWO JEST WSZĘDZIE

15 marca 2024r. klasa IVa, pod opieką wychowawczyni, p. Ewy Jędrzejowskiej – Marmaj, wzięła udział w spotkaniu z licealistami na temat „PRAWO JEST WSZĘDZIE”, zorganizowanym przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Po przywitaniu przybyłych gości przez prof. dr. hab. Grzegorza Karasiewicza, Dziekana Wydziału Zarządzania UW oraz przez  p. Elżbietę Piotrowską –Albin – wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia, młodzież wysłuchała wykładów na temat:  „Blaski i cienie zawodu adwokata”, który wygłosiła p. dr Katarzyna Gajowniczek – Pruszyńska, Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, Adwokatka, Karnistka (Top 25 Women Lawyers In Business by Forbes). Pani mecenas zwróciła uwagę na aspekt zawodu adwokata z perspektywy kobiety, zaprezentowała różnorodne aspekty praktyki adwokackiej, skupiając się na doświadczeniach kobiet w tej profesji. Wykład był inspirujący i dawał uczniom wgląd w różnorodność ścieżek kariery prawniczej, oraz tego, jak przebiega kariera naukowa w zawodzie.
Drugi  wykład „Prawo w erze AI: Jak roboty, chatboty i algorytmy wpłyną na przyszłość prawników?” zaprezentował p. Marcin Zręda, Entuzjasta LegalTech i nowych technologii, Dyrektor Strategiczny Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw Wolters Kluwer Polska. Prelegent skoncentrował się  wykorzystaniu AI w prawie, omówił zastosowanie technologii AI w różnych obszarach prawa, analizując korzyści i wyzwania wynikające z jej rozwoju.

Najatrakcyjniejszą, ostatnią częścią Dnia Prawa, była symulacja rozprawy karnej, która oparta została na faktach, poprowadzili ją praktykujący sędziowie – p.Igor Tuleya oraz p.Piotr Gąciarek.
Nasza klasa została przydzielona do sędziego Piotra Gąciarka, z którym udaliśmy się na salę rozpraw, gdzie wcześniej zgłoszeni uczniowie, przyodziani w odpowiednie togi, wcielili się w role oskarżonej, pani prokurator i pani adwokat. Nie zabrakło również ławników. Nasza koleżanka – Zofia Dąbrowska – świetnie poradziła sobie jako pani mecenas oskarżonej. W rezultacie, oskarżona została uniewinniona.
Niewątpliwie było to wyjątkowe doświadczenie, dzięki któremu niektórym z nas, jeszcze niezdecydowanym, być może będzie łatwiej wybrać kierunek studiów.

Opracował: Franciszek Tyszko