1f w Belwederze (grudzień 2022 r.)

20 grudnia 2022 roku, w zimowy poranek, klasa 1f wraz z wychowawczynią, panią prof. Ewą Kniaziołucką oraz panią prof. Ewą Jędrzejowską-Marmaj, nauczycielką języka polskiego, udała się na wycieczkę do pałacu Belwederskiego.
Belweder to jeden z najbardziej znanych zabytków w Warszawie, to miejsce ważnych dla naszego kraju wydarzeń, gdzie pojawiało się wiele, zasłużonych dla dziejów Polski, postaci, które znane są m.in z lekcji historii.
Budynek w stylu klasycystycznym był  miejscem zamieszkania marszałka Józefa Piłsudskiego w latach 1918-1922 i 1926-1935. Ten okres historii Belwederu był głównym tematem naszego zwiedzania.
W pałacu mieści się wystawa, na której zgromadzono eksponaty ocalone z przedwojennego Muzeum Józefa Piłsudskiego. Podczas wycieczki zobaczyliśmy liczne odznaczenia Marszałka, poznaliśmy fakty z jego życia codziennego i działalności politycznej oraz zwiedziliśmy kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, powstałą w 1990 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta, Lecha Wałęsy.
Dzięki wizycie w rezydencji Prezydenta RP, zdobyliśmy wiedzę na temat postaci Józefa Piłsudskiego oraz jego zasług. Uporządkowaliśmy także historyczne fakty, które niewątpliwie przydadzą się nam zarówno na lekcjach historii jak i w poszerzaniu wiedzy na temat własnego kraju.
Wycieczka, oprócz dostarczenia wartościowej wiedzy, była również formą miłego spędzenia czasu i integracji klasy.

Opracowanie: Zuzanna Wąsek, kl. 1f