Prace projektowe – ekonomia w praktyce (2021/2022)

W ciągu roku szkolnego klasy 2e oraz 3pe pracowały nad projektami w ramach przedmiotu ekonomia w praktyce, prowadzonego przez panią prof. Joannę Górniak. Poniżej relacje poszczególnych grup.

Dzień ukraiński – „Dąbro/dobro daje Ukrainie”

Grupa projektowa: klasa 2e – Agata Hołdak, Kaja Smólska, Maja Rządkowska, Filip Chmielecki, Aleksander Płowiecki.

7 marca w naszej szkole odbył się „Dzień ukraiński” zorganizowany przez uczniów z klasy 2e, w ramach projektu pod nazwą „Dąbro/dobro daje Ukrainie” przygotowanego na lekcję ekonomii.

W małej sali gimnastycznej oraz na korytarzach klasy wystawiały stoiska z jedzeniem związanym z kulturą ukraińską. Uczniowie przygotowali zarówno tradycyjne dania, jak i ciastka w kolorze żółto-niebieskim. Wydarzenie to było też okazją dla uczniów, którzy zajmują się działalnością artystyczną, na dotarcie do większej liczby klientów z całej szkoły. Takich twórców znalazło się aż dziewięcioro. Przynieśli m.in. własne obrazy i samodzielnie wykonaną biżuterię.

Na kiermaszu znalazły się też torby materiałowe z napisem „Stand with Ukraine” zrobione przez klasę 2b, u klasy 3ep można było zamówić zaplatanie warkoczyków ze sztucznymi włosami w kolorach niebieskim i żółtym, a 1b zorganizowała wyprzedaż garażową, na której można było kupić wszystko – od ubrań przez książki do gadżetów.

O godzinie 12:45 została zorganizowana licytacja. Cała mała sala gimnastyczna była zapełniona uczniami i nauczycielami. Sprzedano m.in. model samolotu zrobiony przez ucznia z klasy 2a; obraz wykonany przez uczennice z 3b; zestawy biżuterii w promocyjnych cenach; wyroby z wosku pszczelego wykonane przez uczennice z klasy 1c.

Celem całego wydarzenia było przybliżenie uczniom naszej szkoły kultury i historii Ukrainy poprzez angażowanie ich w gotowanie tradycyjnego jedzenia oraz tworzenie dużej tablicy z informacjami na temat: historii, tradycji, obyczajów i ciekawostek.
Cały dochód ze sprzedaży został przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Udało nam się uzbierać 8174 zł.

Projekt prowadzony przez Agatę Hołdak zostanie odtworzony w innych szkołach w Warszawie, by w pomoc Ukainie włączyło się jak najwięcej osób. Relacja z przebiegu naszych kiermaszów jest prowadzona na instagramie projektu (@dobro_daje).

II Turniej szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego

Grupa projektowa: klasa 2e – Aleksandra Cybulska, Urszula Kolbuszewska, Dominik Kot, Kinga Rek, Aleksandra Tabaczyńska.

Turniej szkół im. Witolda Pileckiego odbył się w Ostrowi Mazowieckiej w Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Celem projektu było przeprowadzenie, w ciekawy sposób, trzeciego etapu turnieju, który polegał na sprawdzeniu wiedzy uczniów szkół podstawowych i średnich o postaci Witolda Pileckiego. Zorganizowano siedem kategorii dostosowanych do poziomu szkoły. Pierwsza polegała na napisaniu na tabliczkach dat podawanych wydarzeń. Podczas kolejnych trzeba było na mapie uzupełnić nazwy miejscowości na podstawie opisów wydarzeń, dopasować zdjęcia do dat, dobrać odznaczenie, które Pilecki otrzymał, do jego nazwy, wybrać pytania z tabelki o określonym stopniu trudności. Była też praca z tekstami źródłowymi, a ostatni był Kahoot. Po zakończeniu zostały zliczone wyniki ze wszystkich etapów i rozdane nagrody.

Szkolny ogródek

Grupa projektowa: klasa 2e – Aleksandra Poćwierz, Aleksandra Wójcik, Ignacy Malinowski, Błażej Nowicki, Aleksander Płowiecki, Mikołaj Zdankiewicz-Gryzik, Kajetan Zygmunt.

Projekt polegał na wykorzystaniu dwóch kawałków szkolnego trawnika – jednego przed szkołą, drugiego bok boiska – i urządzeniu ogródka. Składał się z następujących etapów: skopanie trawnika, usunięcie wrośniętej trawy, wyniesienie kamieni i starych cegieł pozostałych po budynkach zniszczonych w czasie wojny, zbadanie ph gleby przy pomocy odczynników ze szkolnej pracowni chemicznej, napisanie maila do Zarządu Zieleni Miejskiej z opisem projektu i prośbą o sadzonki (niestety, mail spotkał się z uprzejmą odmową), przedstawienie projektu Radzie Rodziców z prośbą o wsparcie finansowe (ta prośba spotkała się z aprobatą, otrzymaliśmy pieniądze na projekt), kupno ziemi ogrodowej oraz nawozu uniwersalnego dostosowanego do gleby, wyprawa pod Halę Mirowską po sadzonki roślin, sadzenie i podlewanie. Rośliny się rozrastają, a ogródek będzie z roku na rok coraz piękniejszy.

Turniej piłkarski

Grupa projektowa: klasa 3pe – Mateusz Ceran, Jakub Melak, Maciej Sokołowski, Adam Wyszyński.

W roku szkolnym 2021/2022 zorganizowaliśmy w naszej szkole turnieje piłkarskie, które miały wyłonić najlepszą piłkarską klasę. Pierwsza edycja turnieju odbyła się 22 października 2021 roku. W rozgrywkach wzięło udział 8 drużyn. Zwyciężyła drużyna złożona z klas 3pa oraz 3pb. Turniej cieszył się również dużym zainteresowaniem wśród uczniów niebiorących nim udziału, którzy mogli kibicować swoim drużynom podczas przerw. Po udanej pierwszej edycji postanowiliśmy zrobić drugą edycję turnieju, która byłaby możliwością rewanżu i kolejną okazją, by sprawdzić swoje umiejętności. Turniej odbył się 22 kwietnia 2022 roku i spotkał się z równie dużym zainteresowaniem. Tym razem zwycięstwo odniosła klasa maturalna 3gd, która pewnie doszła do finału, a w samym finale pokonała klasę 2c, uzyskując wynik 8:2.

Opracowanie: Maciej Sokołowski, kl. 3pe

Dąbroliada – quiz wiedzy o ekologii oraz środowisku 

Grupa projektowa: klasa 3pe – Dominika Butryn, Marta Czarnecka, Karol Czerwiński Oliwia Karwan, Filip Okliński, Aleksander Olędzki.

8 kwietnia 2022 w naszej szkole odbyła się Dąbroliada. Był to quiz wiedzy o ekologii oraz środowisku wykorzystujący zasady dobrze znanego teleturnieju „Familiada”. W grze wzięło udział 6 drużyn z 5 klas. Uczniowie i nauczyciele obserwowali grę jako widownia. Uczestnicy zostali nagrodzeni, a wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem i wszyscy dobrze się bawili – zarówno uczestnicy, jak i widownia!

21 dni z trzecim chromosomem

Grupa projektowa: klasa 3pe – Oliwia Kowalska, Natalia Łagowska, Maria Mikusek, Martyna Niemas, Aleksandra Straczuk, Karolina Szylka, Weronika Zawisza.

21 dni z trzecim chromosomem to projekt organizowany w ramach przedmiotu ekonomia w praktyce, którego tematem był zespół Downa i inne wady genetyczne, a celem udowodnienie, że mimo różnic osoby z niepełnosprawnościami również są wyjątkowymi ludźmi. Zdecydowałyśmy się na taką tematykę, gdyż kwestia osób z niepełnosprawnościami jest wielokrotnie pomijana. Osoby te są często nieakceptowane i nierozumiane przez społeczeństwo, a ponadto istnieje wiele krzywdzących stereotypów odnośnie zespołu Downa i innych wad genetycznych.

Projekt rozpoczęłyśmy już w 2021 roku i zrealizowałyśmy go we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa “Bardziej Kochani” oraz firmą Many Mornings. Polegał on przede wszystkim na udostępnieniu 21 postów z informacjami na temat zespołu Downa i innych wad genetycznych na naszych profilach na Facebooku i Instagramie. W ramach przedsięwzięcia przeprowadziłyśmy też warsztaty w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Markach, podczas których dzieci, rozwiązując różnorodne zadania, poznały wybrane wady oraz dowiedziały się, z jakimi trudnościami zmagają się takie osoby. Finałem akcji była druga edycja konkursu plastycznego “Para skarpetek nie do pary na 21 marca” zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych i szkół specjalnych. Zadaniem dla uczestników konkursu było zaprojektowanie dowolną techniką plastyczną pary skarpetek różniących się od siebie – są one symbolem solidarności z osobami z zespołem Downa. W dwóch edycjach konkursu wzięło udział ponad 300 dzieci z całej Polski. Wyniki drugiej edycji konkursu ukazały się 21 marca 2022 roku, w Światowy Dzień Zespołu Downa.

Zachęcamy do odwiedzenia naszych profili na mediach społecznościowych, aby zobaczyć, jak wyglądał nasz projekt:

Zbiórka na Telefon Zaufania

Grupa projektowa: klasa 3pe – Natalia Glińska, Agata Jakubowska, Jagna Jezierska, Maja Neska, Karolina Skurzak, Marianna Wodzińska.

Zbiórka na rzecz Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111) została zorganizowana we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę od 14 marca 2022 do 18 marca 2022. Inicjatywa została ciepło przyjęta przez społeczność szkolną, która wpłaciła łącznie 500zł.

Głównym celem projektu było okazanie wsparcia dla Telefonu Zaufania i osób korzystających z jego usług oraz pomoc finansowa.

Wystawa zdjęć – 70-lecie szkoły

Grupa projektowa: klasa 3pe – Natalia Glińska, Agata Jakubowska, Jagna Jezierska, Maja Neska, Karolina Skurzak, Marianna Wodzińska.

21 kwietnia 2022 r. podczas dnia otwartego dla kandydatów do klas pierwszych odbyła się wystawa zdjęć poświęcona 70-leciu naszego Liceum. Uczniowie oraz kandydaci mogli obejrzeć zdjęcia oraz archiwalne roczniki szkolne przestawiające jego historię. Celem projektu było przybliżenie tradycji i historii szkoły obecnym i przyszłym uczniom. Dodatkowa atrakcją był poczęstunek – pyszne babeczki. Projekt został sfinansowany przez Radę Rodziców.