Projekt Klasa TN. Drugi dzwonek czyli Dąbrowski w Teatrze Narodowym, część II (maj – czerwiec 2022 r.)

W tym roku jako jedyna szkoła średnia w Polsce dostąpiliśmy zaszczytu uczestniczenia w pilotażowym projekcie edukacyjnym Teatru Narodowego pod nazwą „Klasa Teatru Narodowego. Drugi Dzwonekˮ. Do współpracy zaproszona została klasa 3pa o profilu humanistycznym pod opieką pani prof. Anety Jarosińskiej.

Był to kilkumiesięczny program edukacyjny w formule ,,od widza do praktyka”. Grupa uczniów uczestniczyła w wykładach, warsztatach, spotkaniach i próbach. Udział w projekcie zakończył się zaprezentowaniem przez młodzież miniatury scenicznej przygotowanej pod opieką pani Anny Gryszkówny, reżyserki i aktorki Teatru Narodowego.

Autorski program edukacji teatralnej realizowany był przez artystów i pracowników Teatru Narodowego, a opieką merytoryczną objął go kierownik literacki Teatru, pan Tomasz Kubikowski. Podczas kilkumiesięcznej współpracy, obejmującej poznawanie teatru z perspektywy odbiorcy i twórcy, uczniowie klasy 3ap mieli niepowtarzalną możliwość poznania różnych aspektów pracy w teatrze oraz zawodów i zadań z nim związanych.

Jak wyglądała współpraca XXXVII LO z Teatrem Narodowym?

Relacja z przebiegu projektu od września 2021 r. do kwietnia 2022 r. znajduje się na stronie:

Projekt „Klasa TN. Drugi dzwonek” czyli Dąbrowski w Teatrze Narodowym (wrzesień 2021 r. – kwiecień 2022 r.)

Relacja z przebiegu projektu w maju i czerwcu 2022 r.:

Początek maja. Zaczęły się indywidualne warsztaty z naszą reżyserką, Anną Gryszkówną. Spotykaliśmy się w grupach 2–3 osobowych i pracowaliśmy nad swoimi scenami. Próby trwały przez cały miesiąc. Wiele razy zmienialiśmy koncepcję, a spotkania, trwające nawet  trzy godziny, wywoływały w nas różne emocje: od gniewu i zmęczenia po radość i zadowolenie.

16 maja.  Warsztaty z aktorem Teatru Narodowego Oskarem Hamerskim. Podczas ćwiczeń przezwyciężaliśmy obawy związane z występowaniem na scenie i mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności improwizacji scenicznej.

17 maja. Warsztaty z aktorką Teatru Narodowego Dominiką Kluźniak na temat poprawnej intonacji wiersza. Na początku teksty wierszowane sprawiały nam ogromny problem, ale zrozumieliśmy, że wiersz można interpretować na własny sposób.

31 maja. W atmosferze ekscytacji mieszającej się ze stresem związanym ze zbliżającą się premierą spektaklu wzięliśmy udział w warsztatach muzycznych. Zajęcia poprowadziła Anna Lobedan, aktorka Teatru Narodowego oraz wokalistka. Udało nam się przećwiczyć utwór wykonywany później w trakcie spektaklu. Warsztaty wywołały w uczestniczkach mnóstwo emocji, które skutkowały znakomitym zaangażowaniem w śpiewanie.

3 i 4 czerwca. Nareszcie premiera! Spektakl przygotowany pod kierunkiem Anny Gryszkówny nosi tytuł „Ukochanie”. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na fragmenty tekstów z różnych epok, ukazujące rozmowy między kochankami i refleksje na temat miłości.

 1. Hymn św. Pawła – scena zbiorowa, śpiewana
 2. Zuzanna Ginczanka „Woda” – Hanna Soroczyńska (Kupidyna)
 3. Jean Baptiste Racine „Fedra” – Wiktoria Zakrzewska (Fedra) i Maksymilian Ślubowski (Hipolit)
 4. „Dzieje Tristana i Izoldy” –Natalia Kazimierska (Izolda) i Janusz Selibórski (Tristan)
 5. William Szekspir „Hamlet” – Lilia Sierańska (Ofelia) i Michał Byczy (Hamlet)
 6. Molière „Szkoła żon” – Antonina Sroczyńska (Anusia), Michał Byczy (Arnolf) i Mikołaj Pawlak (Horacy)
 7. Pierre Choderlos de Laclos „Niebezpieczne związki” – Hanna Gumiela (markiza de Merteuil) i Manuel Piłat (wicehrabia de Valmont)
 8. Emily Brontë „Wichrowe wzgórza” – Julia Jasińska (Catherine), Bernard Zawadzki (Heathclif), Gabriela Gietka (Nelly)
 9. Fiodor Dostojewski „Idiota” – Karolina Barbrich (Agłaja), Maja Siemieniec (Nastazja), Jakub Zalewski (Lew Mikołajewicz)
 10. Stanisław Wyspiański „Wesele” – Julia Bereza (Zosia), Łucja Gawin (Haneczka), Karolina Piegat (Maryna), Gabriela Hołdys (Rachela), Bernard Zawadzki (Poeta)
 11. Franscis Scott Fitzgerald „Wielki Gastby” – Zofia Świechowska (Daisy), Michał Radzki (Gastby), Jakub Zalewski (Tom), Oliwia Piotrowska (Jordan)
 12. Szymon An-ski „Dybuk” – Maria Horodniczy (Lea), Patryk Jagiełło (Chanan)

Relacja z premiery:
Projekt „Klasa TN. Drugi dzwonek” czyli Dąbrowski w Teatrze Narodowym – przedstawienie, część III (czerwiec 2022 r.)

Relacja i galeria na stronach Teatru Narodowego: