Dzień Patrona (październik 2023 r.)

„MÓZG WARIATA NA SCENIE” CZYLI SZKOŁA I UCIECZKI DĄBROWSKIEGO OCZAMI UCZNIÓW – DZIEŃ PATRONA

Wskazany w tytule cytat, będący zapisem słów Witkacego, który tak określał swój teatr realizowany zgodnie ze stworzoną przez siebie Teorią Czystej Formy,  posłużył nam do nazwania programu filmowego prezentowanego podczas Dnia Patrona. Bo też jest o czym mówić – takiego zbioru ciekawych filmów przygotowanych przez uczniów nie było od lat.

W dniu 13.11.2023 r., w urodziny Jarosława Dąbrowskiego, obchodziliśmy święto szkoły – Dzień Patrona. Nad uroczystością sprawowały pieczę nauczycielki: panie Joanna Kołodziejczyk i Katarzyna Kozanecka. Pani Anna Rajkowska zaprosiła absolwentów i zapewniła większość nagród, a nad nagłośnieniem czuwał pan Jarosław Burzyński. Nagrody ufundowała też Rada Rodziców.

Program rozpoczęło spotkanie klas III i IV z absolwentami naszego liceum. Pytania dla gości przygotowali uczniowie wymienionych klas. Rozmowa zaplanowana wcześniej na jedna godzinę lekcyjną przeciągnęła się na kolejną, a i tak nie wyczerpano tematu. Absolwenci wspominali nauczycieli, szkolne imprezy – w tym dekorowanie sali gimnastycznej na studniówkę, mówili o swojej, wyjątkowo imponującej, drodze zawodowej. Tematów było wiele, a ze spotkania płynęło przesłanie, że obiektywna ocena swoich możliwości, aktywność i przekonanie, iż trzeba pokonywać trudności, to najważniejsze elementy postawy życiowej.

Podczas uroczystości odbył się też konkurs wiedzy o życiu patrona i historii szkoły dla klas I. Na podium stanęły: kl. 1a – I miejsce, kl. 1c – II miejsce, kl. 1e – III miejsce. Laureatów nagrodzono kartami do empiku.

W konkursie na najlepszy film przyznano trzy wyróżnienia: kl. 1d za film „Program paradokumentalny – ukryta prawda o Dąbrowskim”, kl. 2c za film „ Portrety nauczycieli wychowania fizycznego” oraz kl. 2b za film „Nauczycielskie sny”.

Na podium stanęli: kl. 2e za film „Zwariowane wywiady z nauczycielami” – miejsce I, kl. 1g za film „Ucieczki Jarosława Dąbrowskiego” – miejsce II, kl. 3b za film „Dzień z życia ucznia” – miejsce III i kl. 3a za film „Alternatywna rzeczywistość” – miejsce IV. Filmy nagrodzono dofinansowaniem atrakcji klasowych z Rady Rodziców oraz koszami smakołyków.

Wiele klas przygotowało filmy godne uwagi, z zabawnymi gagami i śmiesznostkami szkolnego życia. Aż żal, że na 17 filmów było tylko 7 nagród…

Opracowanie: prof. Joanna Kołodziejczyk