Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE 2021 (19 kwietnia 2021 r.)

Akcja „Żonkile” to projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. W tym roku przypadła jej 78 rocznica . Ten desperacki zryw jest na świecie symbolem walki o godność. Poprzez przeprowadzoną akcję chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów i jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy.

Nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do Akcji Żonkile i po raz drugi przeprowadzenie jej przypadło w czasie pandemii. Dlatego też główne działania przeniosły się ponownie do przestrzeni online.

Dla uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych powstał film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiały w stylistyce youtuberskiej opowiadały historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Film uzupełniły karty pracy, które nauczyciele mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami Akcję Żonkile wspierali w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.