Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE 2020 (19 kwietnia 2020 r.)

19 kwietnia 2020 roku przypadła 77 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. W tym dniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało coroczną akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Dlaczego żonkile? Marek Edelman – ostatni przywódca powstania i jeden z ocalałych z warszawskiego getta w rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.

W obchodach tej rocznicy udział wzięli także nasi uczniowie i nauczyciele. Ze względu na epidemię wszystko odbyło się w przestrzeni on-line. W ramach akcji podjęto następujące działania: poprzez platformę edukacyjną Vulcan do wszystkich uczniów i nauczycieli zostały wysłane materiały promujące to wydarzenie. Uczniowie mieli możliwość zostać słuchaczami wykładu profesora Jacka Leociaka o oporze cywilnym w getcie warszawskim; odbyć wirtualny spacer śladami getta z Beatą Chomątowską, znaną pisarką i dziennikarką; zobaczyć film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika, wysłuchać fragmentów książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall w wykonaniu jednego z ambasadorów Akcji Żonkile, Andrzeja Seweryna; zapoznać się z bogatą listą książek związanych z historią powstania w getcie warszawskim. Ponadto odbyły się lekcje historii i lekcja wychowawcza według materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum POLIN.

W domowym zaciszu uczniowie „wyhodowali” swoje żonkile, symbol szacunku i pamięci o powstaniu. Dzielili się nimi w mediach społecznościowych – wystarczyło jedynie dodać specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku lub pobrać szablon żonkila, samodzielnie go złożyć i udostępnić na swoim profilu.

W ten sposób przybliżyliśmy młodemu pokoleniu ważną część historii i wspólnie oddaliśmy hołd heroicznie walczącym powstańcom. Niech łączy nas pamięć!

Koordynatorki akcji w szkole: prof. Milena Kalinowska, prof. Agnieszka Orłowska, prof. Monika Warda-Stachowska.