Wiedeń

23 kwietnia 2024 roku, w wiosenny poranek, klasy: 2f wraz z wychowawczynią, panią prof. Ewą Kniaziołucką, i klasa 2d wraz z wychowawczynią, panią prof. Olgą Dramińską oraz panią prof. Katarzyną Kozanecką i panią Ewą Jasiczek udały się na czterodniową wycieczkę do Wiednia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pałacu Schönbrunn, gdzie podziwialiśmy barokowe wnętrza. Obiekt był miejscem licznych i spektakularnych wydarzeń politycznych związanych z historią monarchii habsburskiej.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od przejażdżki autokarem po stolicy Austrii, aby zobaczyć najważniejsze obiekty kulturowe i historyczne, na przykład budynek parlamentu czy Operę Wiedeńską. Spacerując po mieście, podziwialiśmy niezwykłą architekturę, która stanowi wizytówkę miasta. Zabytkowe kamienice z zachwycającymi zdobieniami, pałace, katedry, teatry oraz inne budynki historyczno-kulturalne charakteryzują się różnorodnością stylów architektonicznych. Naszą uwagę zwróciła przede wszystkim katedra św. Szczepana, która wznosi się pośrodku Stephansplatz (Placu św. Szczepana) w sercu najstarszej części miasta. Wjechaliśmy także na punkt widokowy wieży katedry św. Stefana, skąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Katedra do dziś jest jednym z najwyższych kościołów na świecie i jednym z symboli Wiednia.

Miasto położone na północnym brzegu Dunaju uznawane jest także za stolicę muzyki klasycznej. Wielu znakomitych kompozytorów muzyki poważnej mieszkało i tworzyło w tym mieście, na przykład Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Johann Strauss czy Arnold Schönberg, dlatego ważnym elementem naszej wycieczki było odwiedzenie Haus der Musik, czyli interaktywnego muzeum muzyki, w którym zapoznaliśmy się z twórczością wielkich kompozytorów. Zwiedziliśmy również interaktywne muzeum poświęcone historii Wiednia.

Trzeciego dnia obejrzeliśmy piękne ogrody znajdujące się przy pałacu Schönbrunn. Odwiedziliśmy także Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, gdzie zdobyliśmy wiedzę o fascynującej historii naszej planety. Podziwialiśmy okazałą wystawę minerałów i kamieni szlachetnych, wystawy geologiczne oraz inne eksponaty. Do najsłynniejszych należą: licząca około 25 000 lat Wenus z Willendorfu, ogromne szkielety gadów czy największa, a także najstarsza na świecie wystawa meteorytów. Muzeum zachwyca nie tylko zbiorami okazów, lecz także architekturą. Byliśmy również na wzgórzu Kahlenberg, skąd można było podziwiać panoramę stolicy.

Czwartego dnia, przed powrotem do Warszawy, udaliśmy się do Muzeum Techniki. Wystawa muzealna podzielona jest na strefy tematyczne, takie jak lotnictwo, transport samochodowy i morski, przemysł ciężki i wydobywczy, komunikacja czy instrumenty muzyczne.

Wycieczka, oprócz dostarczenia wartościowej wiedzy na temat historii Wiednia czy dziejów naszej planety, poszerzyła również nasze horyzonty w zakresie techniki oraz muzyki klasycznej. Spacery po mieście pozwoliły nam poznać niezwykłą architekturę oraz zobaczyć ważne ośrodki kulturowe i historyczne. Wyprawa do Wiednia była również formą miłego spędzenia czasu i integracji klas.

Wiedeń odwiedziły tej wiosny jeszcze klasy 1a i 3a wraz z wychowawcami.