WYSTAWA W BIBLIOTECE NARODOWEJ – DZIADY.UPIÓR

(luty 2024r.)

26 lutego 2024 roku klasa 2F, wraz z panią prof. Ewą Jędrzejowską-Marmaj, nauczycielką języka polskiego, udała się na wycieczkę do Biblioteki Narodowej na wystawę pod tytułem DZIADY.UPIÓR. Mieści się ona przy Alei Niepodległości 213.

Wystawa została tak pomyślana i przygotowana w  holu głównym budynku oraz w przestrzeniach czytelni, aby można było bez problemu wejść i swobodnie zapoznać się z biografią
i twórczością romantycznego  wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza oraz etymologią słowa i obecnością upiorów w  kulturze.
Na korytarzach biblioteki mogliśmy też podziwiać, między innymi,  pierwsze wydanie kultowego WIEDŹMINA Andrzeja Sapkowskiego. Cel naszego zwiedzania stanowiły jednak plansze, prezentujące rolę istot nadprzyrodzonych w polskiej literaturze i kulturze.

Dzięki wystawie wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat  twórczości Adama Mickiewicza, w szczególności o  dramacie narodowym  pod tytułem Dziady. Wycieczka, oprócz dostarczenia wartościowej wiedzy, była również formą miłego spędzenia czasu i integracji klasy oraz zapoznania się z  modernistycznym gmachem Biblioteki Narodowej.

Opracowanie: Adam Włosek 2F