Wykłady w Akademii Teatralnej (2019/2020)

To już drugi rok uczestnictwa naszego liceum w Teatralnej Akademii Licealisty- cyklu wykładów przygotowanych i prezentowanych w Akademii Teatralnej, a przeznaczonych właśnie dla licealistów, żeby mogli od profesjonalistów usłyszeć o tekstach, o których rozmawiają na języku polskim. Współpracę z AT nawiązała pani prof. Joanna Trojanowska- Kołodziejczyk.

Klasy – 1bg oraz 1dg wysłuchały wykładu wygłoszonego przez pana Pawła Płoskiego- dyrektora literackiego Teatru Narodowego na temat początków sceny teatralnej w Warszawie oraz Teatru Stanisławowskiego i teatrów działających w stolicy w okresie zaborów. Uczniowie mogli też zobaczyć sale w AT, gdzie odbywają się próby i zajęcia dla przyszłych reżyserów teatralnych oraz podziwiać zdjęcia absolwentów AT z Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii studiujących w tych murach od początku istnienia uczelni.

Z kolei klasy 3b oraz 2c uczestniczyły w wykładzie na temat najsłynniejszych inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza od czasów Stanisława Wyspiańskiego aż do repertuaru z ostatnich lat, wygłoszonego przez pana Tomasza Platę – dyrektora artystycznego Teatru Studio w Warszawie. Wykład ilustrowany był bogatym materiałem zdjęć i fragmentami spektakli – zarówno archiwalnych, jak i współczesnych.

Czekały nas jeszcze kolejne wykłady i wizyta na premierach przygotowanych przez studentów AT, ale wybuchła epidemia…

Tak to życie zaskoczyło nas doświadczeniem, którego nikt jeszcze kilka miesięcy temu nie byłby sobie w stanie nawet wyobrazić, choć ludzkość doświadczała już epidemii. Wierzymy, że w nowym roku szkolnym już nic nas tak niemiło nie zaskoczy.