Gazetka „Propozycje”
Szkolna biblioteka jest stałym miejscem spotkań redakcji (koła dziennikarskiego) szkolnej gazetki „Propozycje”. Gazetka wydawana była od 22 lat w formie miesięcznika. Jej pomysłodawczynią i opiekunem przez cały ten czas była pani profesor Jadwiga Gaudasińska, która w 2019 roku odeszła na emeryturę. Od rok szkolnego 2019/2020 opieki nad redakcją gazetki podjęła się pani profesor Monika Warda-Stachowska. Nastąpiła też zmiana formuły z miesięcznika na kwartalnik.
Poniżej kilka ostatnich wydań:
Gazetka szkolna „Propozycje” – wydanie wiosenne 2023 (odnośnik otwiera się w nowej zakładce)
Propozcje, wiosna 2022 r. – gazetka szkolna „Propozycje”, 2022, numer wiosenny
Propozcje, 2020/2021 – gazetka szkolna „Propozycje”, 2020/2021, numer postpandemiczny
Propozcje, 2020, I kwartał – gazetka szkolna „Propozycje”, 2020, I kwartał,
Propozcje, jesień 2019 r. – gazetka szkolna „Propozycji” z 2019 r., numer jesienny
Zapraszamy do lektury!
Poniżej wspomnienie Tatiany Zalewskiej, jednej z redaktorek naczelnych „Propozycji” o czasopiśmie oraz lista redaktorów naczelnych do 2019 roku.
Nasze czasopismo powstało w marcu 1997 roku. Przez te wszystkie lata w fotelu redaktora naczelnego zasiadało ponad dwudziestu uczniów Liceum Dąbrowskiego. Pod kierunkiem pani prof. Jadwigi Gaudasińskiej czuwali oni nad systematycznym wydawaniem tekstów pióra młodych dziennikarzy.
Jednak „Propozycje” to nie tylko pisanie tekstów. To również liczne projekty, warsztaty dziennikarskie i wyjścia do redakcji najbardziej poczytnych tytułów na polskim rynku wydawniczym. Przez ponad 20 lat zdołaliśmy odwiedzić miejsca pracy redaktorów: „Życia Warszawy”, „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Wprost” i „Więzi”. Wielokrotnie braliśmy udział w przeglądach i konkursach dla gazetek szkolnych w Warszawie i całej Polsce. Byliśmy nagradzani. Dowodem uznania jest blisko 40 dyplomów, które ozdabiają ściany szkolnej biblioteki. Na łamach „Propozycji” publikowane są teksty z wielu różnych dziedzin. W gronie redakcyjnym znajdują się miłośnicy sportów ekstremalnych, kinematografii, muzyki, literatury czy zapaleni felietoniści oraz poeci.
Można by długo wymieniać tematy, jakie były poruszano w kolejnych numerach. Jednak mimo zmian i modernizacji jednymi z ważniejszych działów naszej gazetki są między innymi: historia, literatura, architektura, sztuka i film.
Opracowała: Tatiana Zalewska