Teatr „Nie-Na-żarty”
W 2004 r. wznowiło działalność kółko teatralne, które teraz nosi intrygującą nazwę Teatr Nie-Na-Żarty. Uczniowie poznają tajniki gry aktorskiej i reżyserii, przygotowują spektakle teatralne i kabaretowe, dekoracje, stroje i muzykę. Praca nad rolą staje się prawdziwą przygodą artystyczną.
Opiekunką koła teatralnego jest pani profesor Joanna Trojanowska.
Do roku 2019 r. przygotowaliśmy kilkanaście premier oraz program kabaretowy na Dzień Nauczyciela i baśń, którą zaprezentowaliśmy w Zespole Szkół Specjalnych.
Nasze najważniejsze spektakle i osiągnięcia to:
- 2021 r. – „Koncert piosenek o nadziei na czas pandemii” – Złota Wena (I miejsce) na Śródmiejskim Festiwalu Młodych Talentów (program muzyczny przygotowany na Boże Narodzenie 2020 r. w postaci pliku – ze względu na warunki epidemiczne).
- 2019 r. – „Ciemno” wg Marka Rębacza – Złota Wena (I miejsce) na Śródmiejskim Festiwalu Teatralnym (czarna komedia o zabobonach, wróżbach i ciemnocie, której nie zwyciężyła nawet nauka w XXI wieku) oraz Wyróżnienie na XVIII Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Działalności Artystycznej za spektakl „Rybki canero” wg Juliusza Machulskiego.
- 2018 r. – „Rybka canero” wg Juliusza Machulskiego – Złota Wena (I miejsce) na Młodzieżowym Festiwalu Teatralnym (kryminalna komedia rodzinna obrazująca kryzys moralności widoczny we wszystkich sferach życia w naszych czasach ).
- 2017 r. – „Amazonia” wg Michała Walczaka – Brązowa Wena (III miejsce) na Śródmiejskim Festiwalu Młodych Talentów oraz Wyróżnienie na Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „Asteriada” (sztuka współczesnego dramaturga będąca satyrą na świat seriali i pop-kulturę).
- 2016 r. – „Projekt dziecko” – Złota Wena (I miejsce) na Śródmiejskim Festiwalu Młodych Talentów 2015/2016 (grupa nastolatków ucieka z domu, aby zwrócić na siebie uwagę rodziców; sprawa wymyka się spod kontroli, pomimo że angażują się w nią psychologowie, policja oraz rodzice, i obnaża nieudolność świata dorosłych oraz samotność młodych).
- 2015 r. – „Jak się Franek Seliga ze sobą i losem mocował” wg Sienkiewicza i Tetmajera – dwie nagrody: Brązowa Wena (III miejsce) na Śródmiejskim Festiwalu Młodych Talentów oraz Wyróżnienie na XIV Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej (opowiastka góralska o Franku z Podhala, który wszedł w układ z tajemniczym Podróżnym, że jeśli przez trzy doby nie wyda darowanych mu talarów, to będzie bogaty; sytuacja wymyka się spod kontroli, gdy zaczynają go nawiedzać dziwni goście).
- 2014 r. – „Tylko nie mów nikomu” – dwie nagrody: Srebrna Wena (II miejsce) w Konkursie Małych Form Teatralnych oraz Wyróżnienie na XII Festiwalu Asteriada (ukryty alkoholizm w inteligenckiej rodzinie i nastolatka, która próbuje sobie z tym radzić).
- 2013 r. – „Wizyta starszej pani” – Wyróżnienie na XII Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej (rodzina dowiaduje się o nieuleczalnej chorobie babci i związanych z nią następstwach; ta trudna sytuacja wydobywa na wierzch inne rodzinne problemy),
- 2012 r. – „Jak to z Dąbrowskim było” (wyimki z biografii patrona szkoły na 60-lecie liceum).
- 2009 r. – „ O księżniczce Kasi i jej bracie Koszmarku” – II miejsce na VIII Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej (baśń o przygodach Księżniczki, która wyrusza do Krainy Snu, aby uratować swoją rodzinę, a choć żyje w zaczarowanym świecie, przypomina współczesną nastolatkę).
- 2008 r. – „Koza czyli młodości – orla twych lotów potęga” – I miejsce na Śródmiejskim Festiwalu Młodych Talentów (opowieść o grupie licealistów, zamkniętych za karę w klasie po lekcjach, którzy snują refleksje o wartościach, swoim świecie i dojrzewaniu).
- 2007 r. – „Tango” wg Sławomira Mrożka.
- 2006 r. – „Igraszki z diabłem” wg Jana Drdy (czeska komedia o dwóch pannach – Kasi i Disperandzie – które, chcąc złapać męża, nieopatrznie podpisały cyrografy. W całą sprawę byli jeszcze zaplątani: Zbój Sarka-Farka, pustelnik Scholastyk, Aniołowie i liczne diabły o różnej profesji oraz żołnierz Marcin Kabat).
- 2005 r. – „Komu potrzebne są zasady” wg Sławomira Mrożka (na motywach opowiadań Mrożka).