Wielki test o klimacie – 2b (listopad 2022 r.)

W czwartek 3 listopada o godzinie 10:30 w pięciu polskich miastach: Krakowie, Opolu, Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu, odbył się „Wielki test wiedzy o klimacie”. Jest on akcją edukacyjną gazety „Wyborczej” skierowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych. Kierując się pomysłem pani profesor Anny Rajkowskiej, naszej wychowawczyni, całą klasą 2b postanowiliśmy sprawdzić naszą wiedzę z dziedziny ekologii i klimatu. Wygranych czekały nagrody w postaci sprzętu elektronicznego, takiego jak tablety czy smartwatche, zaś dla szkoły, która otrzymała najwyższy uśredniony wynik, przewidziana była suma 2 tysięcy złotych do wykorzystania na cele statutowe szkoły.

Konkurs odbył się w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej. Test składał się z 60 pytań zamkniętych, trudnych przeplatanych z łatwymi. Po godzinnym rozwiązywaniu zadań uczestnicy mieli okazję wziąć udział w interesującym wykładzie o klimacie naszej planety. Prowadzony był on przez Stanisława Łoboziaka – absolwenta wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie nadszedł moment przyznania nagród. Niestety, nikt z uczniów naszej klasy nie zdobył podium, nie otrzymaliśmy również najwyższego wyniku średniego. Nie traktujemy tego bynajmniej jako porażki, lecz cenne doświadczenie, dzięki któremu poszerzyliśmy wiedzę o klimacie Ziemi. W przyszłym roku również planujemy spróbować naszych sił, a nuż się uda?

Opracowanie: Tola Bańkowska, kl. 2b